«Виховні акти» в Педагогічному університеті

15 квітня в арт-просторі SKLO, що розташований у приміщенні Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова, відбулось відкриття виставки «Виховні акти». Захід був екстренним реагуванням на ультраправе насильство в Україні, тому охороняти вернісаж довелося десятку поліціянтів. Утім, виставка закрилась не через напад фашистів, а через акт цензури з боку навчального закладу.

Побачити виставку можна було лише під час відкриття. Вже наступного дня до приміщення не змогли потрапити навіть кураторки «Виховних актів», а невдовзі значна частина робіт була повернута обличчям до стіни або сором’язливо закрита тканиною. Вікторія Шеховцова, керівниця арт-простору від студентства, зі сльозами на очах була вимушена відмовитися від своєї посади через тиск адміністрації та погрози неназваних радикалів. Зі свого боку, представники університету вдалися до всіх можливостей, щоб легітимізувати закриття виставки. Адміністрація висувала різні аргументи: від побоювання за життя і здоров’я відвідувачів до прямих звинувачень в тому, що представлене мистецтво є дегенеративним, шкідливим і неприйнятним для навчального закладу, що готує майбутніх педагогів (особливо під час війни).

Авжеж, «офіційна» інтерпретація подій не змогла задовольнити ні організаторок виставки, які були прекрасно поінформованими щодо настроїв керівництва, ні художників, які не були згодні зі спробою цензури з боку ВНЗ. Учасники виставки відмовились знімати свої роботи, і прозорі вітрини арт-простору ще декілька тижнів нагадували перехожим про зміст критичних висловлювань. Врешті-решт, адміністрація ВНЗ, за підтримки студентів-підлабузників і прибічників фашистських поглядів, не вигадала нічого кращого, як звернутися до поліції та надати представлені в експозиції роботи як речовий доказ. Тож предмети мистецтва були демонтовані й передані правоохоронцям. Кримінальне провадження, відкрите після звернення представників НПУ імені М. Драгоманова, було закритим через відсутність складу злочину, але роботи художникам повернути не вдалося. Ні звернення учасників виставки, ні журналістські запити не змогли прояснити правову кваліфікацію конфіскації творів. Наразі роботи художниць і художників досі утримуються в Шевченківському управлінні поліції Головного управління Національної поліції в місті Києві.

Євгеній Казак

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s